Telefon
Telefon
WhatsApp
İnstagram

Sakarya Aktaş Prefabrik Sizlere En İyi Hizmet Garantisi Vermekteyiz.

  • Köprübaşı Mah. ANKARA CAD. 372 -/- ADAPAZARI/SAKARYA
  • aktasprefabrikev@gmail.com
  • 0 (530) 583 6595
  • 0 (534) 330 1681
Prefabrik Ev İçin İzin Gerekir Mi?

Prefabrik Ev İçin İzin Gerekir Mi?

Prefabrik Ev İçin İzin Gerekir Mi?

Prefabrik evler, demonte bir şekilde kendi Aktaş Prefabrik ev fabrikamızda üretilen, şantiye ortamına ihtiyaç duymayan yapılardır. İlk olarak deprem evleri olarak kullanılıma sunulan yapıların, zamanla ar-ge geliştikçe kullanım yönleri de genişlemiş ve farklı amaçlarla birçok farklı alanda kullanıma girmiştir. Mesela bir sahra hastanesi olarak prefabrik yapıları görebiliriz ya da kırsal alanlarda prefabrik okul binalarına da rastlayabiliriz. Savaş tarzı istenmeyen olaylar sonucu ortaya çıkan ev ihtiyacında prefabrik ev oldukça kullanışlı ve düşük maliyetli çözümlerdir. Bununla beraber sadece kısa süreli olarak değil, kalıcı olarak da prefabrik ev çok uzun yıllar problemsiz bir şekilde kullanılabilirler. Bu sebeple yazlık olarak çokça kullanımı ilgi gören prefabrik ev yapıları yazlık, kışlık, dağ veya bağ evi olarak birçok alanda kullanılmaktadır. Pek çok alanda tercih edilen ve kullanım oranı yükselen prefabrik evler ilgi arttıkça beraberinde birçok soru da ortaya çıkmaktadır. Bu sorulardan en öne çıkanlarından biri “prefabrik ev için izin gerekir mi?” sorusudur.

Prefabrik ev için izin gerekir mi? Evet tercih ettiğiniz herhangi bir arazi türüne prefabrik ev inşa edebilmeniz için izin almanız gerekmektedir ve kurulumunun yapılacağı bu arazinin minimum belli bir kısmı imarlı olması zorunludur. Sadece zemininde (Temel) beton kullanılan prefabrik konutların projeleri izin konusunda betonarme bina inşası izni ile benzerlik gösterebilir. Prefabrik konutlar için kurulum ve izin işlemşeri aşağıda gördüğünüz gibi ilerler:

  1. Size uygun olduğunu düşündüğünüz ve hissettiğiniz prefabrik evin projesine karar verilir.
  2. Aktaş Prefabrik Ev tarafından mimar ve mühendislerimizin özenle hazırladığı zemin betonu projesinin, mimari projenin, elektrik projesinin, mekanik projesinin, statik projesinin de ekli olduğu proje dosyası olarak hazırlanır.
  3. Proje/ruhsat dosyası ile bağlı olunan belediyenin fen işleri müdürlüğüne onay için teslim edilir.
  4. Bağlı olunan Belediye tarafından, oluşturulan proje dosyası prefabrik yapılar kanununda bulunan 20. Maddeye göre iyice incelenir ve akabinde onay süreci başlatılır. Genellikle bu süreç 3 veya 4 hafta sürebilmektedir. Eğer süreç, kurulumun başlanacağı arazi ile ya da binanız ile ilgili bir sorun var ise bu durumda sizin tarafınıza bildirge gönderilir ve eksik ya da problemlerin giderilmesi / tamamlanması istenir.
  5. Bağlı bulunan Belediye tarafından onay alındıktan sonra istediğiniz prefabrik evin kurulum / teslimat süreci Aktaş Prefabrik Ev tarafından başlatılır.

Prefabrik ev olan yapınızın kurulumunu bir ilçeye / beldeye yapmak istediğiniz zaman süreç bu şekilde ilerler ve Aktaş Prefabrik Ev olarak süreçte sizinle birlikte ilerleriz. Ancak bir köye prefabrik ev kurulumu yaptırmak istiyor iseniz, başvurularınızı il özel dairesine yapmanız gerekmektedir. Bina / yapı sahibi olarak siz ya da sizin tayin ettiğiniz kanuni vekilleriniz bulunduğunuz belediyeye veya bulunduğunuz il özel idare birimlerine evinizin ruhsatı için dilekçe vererek başvurularınızı yapmalı ve tamamlamalısınız. Yapı ruhsatı alındıktan hemen sonra 5 yıl gibi bir süre içerisinde projenizin teslime hazır olması gerekir.

Onay işlemleri tamamlandıktan sonraki süreç ve planlama ise şu şekilde devam eder. İlk etapta prefabrik evinizin beton planı size Sakarya Aktaş Prefabrik Ev tarafından teslim edilir. Akabinde prefabrik evin zemin betonu tamamlandığında firmamıza bu işlemin bittiğine dair haber verilir. Tarafımızca size teslim edilen beton projesine uygun zemin betonu dökülmesi gerekmektedir. Zemin betonu işlemi ve zemin etüdü siz değerli müşterimize aittir Aktaş Prefabrik olarak bizim böyle bir hizmetimiz bulunmamaktadır. Prefabrik ev yapısının zemin betonu atıldıktan sonra şirketimizin montaj ekipleri olabilecek en kısa sürede prefabrik evinizin kurulumunun yapılacağı bölgeye ulaşır ve evinizin kurulumuna hemen  başlanır. Kaynaksız ve cıvatalı sistemle kurulan prefabrik evinizin her bir ekipmanının titizlik ve özenle montajı / kurulumu yapılır. Evinizi kullanırken karşılaşabileceğiniz herhangi bir problemde ekiplerimizle iletişime geçtiğiniz anda sorununuz satış sonrası destek ekiplerimiz tarafından olabilecek en kısa sürede çözülür ve sizlere en iyi hizmeti sunar.

Sakarya Aktaş Prefabrik Ev 2008 yılından beri başta Türkiye olmak üzere dünyanın her bir noktasından binlerce insanı ev sahibi yaptı. Asla ödün vermediği üstün kalite yapısı ve üstün hizmet garantisi prensibi ile üretimi tamamlanan prefabrik evler sipariş verdiğiniz saniyeden itibaren sadece günler içerisinde üretilerek tarafınıza teslimatı yapılır. Prefabrik ev için izin gerekir mi? Sorusunu kafanızdan sildikten sonra, Sakarya Aktaş Prefabrik’e gelin, hayal ettiğiniz ev artık hayal olmaktan çıksın. Sizin ve aileniz için en uygun eve, en uygun fiyatlara ve en kısa süre içerisinde uluslararası kalite standartlarında yeni yuvanıza sahip olun.

 

İmarsız Arsaya Prefabrik Ev Yapılır Mı?
17 Nisan 2024, 11:53
Prefabrik Ev Alırken Neden Sakarya Aktaş’ı Tercih Etmelisiniz?
14 Mayıs 2024, 11:21